İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Mimarlık denilince akla ilk gelen ülkelerden biri de İtalya’dır. Özellikle İtalya’nın teknik okulları olan “Politecnico”lar mimarlık alanında dünyanın ileri gelen üniversiteleri arasındadır. Özellikle Politecnico Di Milano ve Politecnico Di Torino mimarlık alanında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır. Sadece bu bile İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi nin kalitesini gösteren önemli bir detaydır. 

İtalya’da mimarlık yüksek lisans programları, öğrencileri özel müşteriler ve şirketler için evler ve binalar tasarlamaya hazırlar. Öğrencilere fonksiyonel bir alan tasarlamak için çeşitli bilgisayar programlarını öğretmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca öğrenciler mimarlık master programlarındaki ortak proje çalışmalarıyla, müşterilerle ve ekipler içinde profesyonel olarak nasıl işbirliği yapılacağını da öğrenebilirler. İtalyan üniversitelerinin büyük firmalar ve uluslararası birçok üst düzey üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmaktadır. Ayrıca her yıl dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrenciler kapılarını açarak mimariye dair farklı yaklaşımlara destek olmaktadırlar. 

italyada-mimarlik-yuksek-lisans

İtalya’da Mimar Maaşları

İtalya’da mimar maaşları çalışılan şehir, firma, pozisyon gibi birçok etmene bağlı olarak değişmektedir. İtalya’da ortalama bir mimar maaşı aylık 2.300 Euro civarındadır. İtalya’da mimarlık master eğitimi sonrası elde edeceğiniz “mavi diploma” ile istediğiniz ülkede mimarlık yapabilirsiniz. 

İtalya Mimarlık Sınavı

İtalya’da mimarlık lisans eğitimi için İtalyan eğitim bakanlığının düzenlemiş olduğu bir ortak sınav olduğunda bahsetmiştik. İtalya’da mimarlık master eğitimi için ise herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Ancak üniversiteler sizden lisans eğitiminizde veya çalışma hayatınızda yapmış olduğunuz çalışmaların portfolyosunu, B2 seviyesinde dil belgesi talep etmektedirler. Bir okul haricinde herhangi bir ortalama barajı bulunmamaktadır ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinizde elinizi güçlendirmektedir. 

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans İçin Gerekenler

İtalya’da mimarlık master eğitimi alabilmek için gerekenler şunlardır:

  • Türkiye’den mimarlık veya ilgili bir alanda lisans diplomasına sahip olmak
  • En az B2 seviyesinde İngilizce dil belgesi veya İngilizce lisans eğitimi aldığınıza dair belge
  • Mezuniyet ortalamanızla ilgili herhangi bir alt sınır bir üniversite haricinde bulunmamaktadır.
  • Portfolyo

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’da mimarlık master eğitim ücretleri 500-3.000 EURO arasında değişmektedir. Bu miktar aile gelirine göre belirlenmektedir. Okul ücretinden indirim sağlamak için izlemeniz gereken belli bir prosedür vardır. Bununla ilgili olarak uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Eğitim Ücretleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Burs Seçenekleri

İtalya’da mimarlık master ı yapmak isteyen öğrenciler İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu burslardan faydalanabilirler. Yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen burslar aile gelirine göre verilmektedir. Bu burslardan yararlanabilmek için sunmanız gereken belgeler ve yerine getirmeniz gereken prosedürler bulunmaktadır. Bu süreç hassas bir süreçtir ve belli tarihler arasında yapılmaktadır. Profesyonel bir destek almanızı bu süreci İtalyan bürokrasisinde boğulmadan yönetmeniz için tavsiye etmekteyiz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Burslar” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

 

italya-mimarlik-yuksek-lisans

İtalya’da İç Mimarlık Yüksek Lisans 

İç mimarlık konut veya ticari yapılarda çalışma ve yaşam alanları yaratmak için teknik becerileri yaratıcı vizyon ile birleştirir. Bir iç tasarımcı, tasarım ortamını ve herhangi bir iç mekan ortamını iyileştirmek için bu vizyon ve becerileri kullanır. İtalya ise iç mimarlık yüksek lisans eğitimi için seçebileceğiniz en iyi ülkedir. 

İtalya’da iç mimarlık master programları daha çok NABA, IED, Domus Academy, POLIDESIGN, Florence Institute of Design International gibi özel okullar bünyesinde verilmektedir. Bu okullar dizayn ve iç mimarlık alanlarında dünyanın önde gelen okulları arasında gösterilmektedir. Tamamen İngilizce olarak eğitim alabileceğiniz bu okullar ayrıca 1 yıllık veya daha kısa süreli master veya sertifika programları da sunmaktadırlar. Genellikle B1 veya B2 düzeyinde İngilizce, portfolyo çalışmalarınız ve ilgili alanda lisans diploması şartları bulunmaktadır.

İtalya’da İç Mimarlık Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’da iç mimarlık master programları daha çok özel okullar bünyesinde verilmektedir ve yıllık eğitim ücretleri 7.000-25.000 Euro arasında değişmektedir. Seçtiğiniz program, şehir gibi etmenler bu fiyat skalasını belirlemede önem arz etmektedir. 

İtalya’nın En İyi Mimarlık Okulları Hangileridir?

İtalya’da mimarlık master eğitimi için “Politecnico” lar oldukça kaliteli ve dünya standartlarında eğitim vermektedirler. Politecnico Di Milano, Politecnico Di Torino gibi teknik okulların yanında Roma Sapienza Üniversitesi, Floransa Üniversitesi, Napoli Luigi Vanvitelli Üniversitesi gibi üniversiteler de mimarlık alanında İtalya’nın önde gelen üniversiteleri arasındadır. 


İtalya’da Okumak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

İtalya’da Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi  ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here