İtalya'da Okuyanlar

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘nde eğitimine devam eden Tuğba’yla ropörtajımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi Okul ve Bölümde Okuyorsun?

Università degli Studi di Torino, San Luigi Campus, Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisiyim. Daha önce Türkiye’de 4 senelik bir üniversite geçmişim var. İspanya’da da 1 sene biyoteknoloji bölümünde öğrenim gördükten sonra mezuniyet sonrası akademik kariyerimi Avrupa’da devam ettirme kararı aldım. Normalde yüksek lisans ve doktora programlarını araştırırken İtalya’da tıp fakültesi giriş sınavı olan IMAT sınavına denk geldim. Normalde de okuduğum bölüm tıpla ilgili multidisipliner bir bölüm olduğu için şansımı denemek istedim. İlk girişimde IMAT’i kazanınca Avrupa’da yüksek lisansa devam etmek yerine 2. Üniversite olarak ailemin de desteğiyle tıp fakültesinde okumaya karar verdim.

İtalya’ da devlet üniversitelerinin uluslararası öğrencilere de oldukça düşük eğitim ücretleri olması ve özellikle tıp eğitim dilinin İngilizce olması İtalya’da tıp fakültesinde okumayı seçme nedenlerimden biriydi. Ayrıca İspanyolca da bildiğimden İtalya’da ilk başlarda sosyal hayata ve günlük yaşama uyum anlamında zorluk çekmeyeceğimi de düşündüm.  Şuan 4. Senem ve yaptığım seçimden memnunum. Ayrıca daha önceki yurtdışı eğitim tecrübe ve birikimlerime dayanarak bilinçli bir tercih yaptığım için ayrıca mutluyum.

Niçin İtalya’yı Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘ni Tercih Ettin? Bu Kararda Ne Etkili Oldu?

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi QS World Ranking‘de ilk 200’de. Okul seçerken özellikle dünyaca kabul gören üniversitelerin uluslararası sıralamalarına akademik başarı ve Avrupa’da da ileride kariyerime iyi bir referans olması yönünden araştırıp bakmıştım. Tıp fakültesi açısından konuşmak gerekirse genelde İtalya’nın kuzeyindeki okulların başarılı olduğunu ve sıralamalar arasında çok büyük farklar olmadığını söyleyebilirim. Özellikle üniversite seçerken sadece İtalya açısından değil, uluslararası akademik başarı yönünden de araştırıp seçmekte fayda var. Eğer önceliğiniz iyi bir eğitim almaksa ve kariyerinize Avrupa’da devam ederseniz okul açısından Batı Avrupa’da da iyi bir referans olacaktır.

Şehir yönünden bakacak olursak Torino genelde yerel İtalyan halkının yaşadığı, çok turistik olmayan bir sanayi şehri. Diğer sehirler gibi kozmopolit ve turistik açıdan top destinasyon olmasa da sanayi nedeniyle gelişmiş yaklaşık 1 milyon nüfusun yaşadığı bir şehir. İsvicre ve Fransa sınırları ve Alplerle çevrili olması nedeniyle kış turizminin ve doğa sporlarının ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte öğrencilik hayatının daha sakin olduğunu ve dersler açısından dikkat dağıtıcı faktörlerin minimum düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

torino-universitesi-tip-fakultesi
torino-universitesi-tip-fakultesi

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitiminden Memnun Musun?

İtalya’da özellikle tıp eğitimi almayı düşünenlere Torino Üniversitesi’ni tavsiye edebilirim. Üniversitenin kuzeyde olması, eğitim yönünden kaliteli olması, tıp öğrencileri için eğlence hayatı yönünden dikkat dağıtıcı faktörlerin minimal düzeyde olması, canın sıkıldığında Fransa veya Isvicreye yaklaşık 2-3 saatlik tren mesafesiyle bir tur atıp dönebilmen , sosyalleşmek istediğinde üniversitenin sunduğu aktif olan birçok topluluk bulunması vs yönünden tercih edilebilir.

Dezavantajlarından bahsedecek olursak; Tıp fakültesi ve hastane merkeze yaklaşık 1-1,5 saat(araba vs tram+otobüs) uzaklıkta. Bu nedenle ev seçerken okula yakınlığına da dikkat etmek gerekiyor. Okulun çok yakınında yani merkez dışında bir ev tutarsanız yolda yaklaşık 10 dakika kaybedersiniz bütün gününüz yolda geçmez ya da sabah 9 dersine 8.40 ta uyanıp yetişebilirsiniz😊  Ekonomik açıdan; evler merkeze göre kira yönünden çok daha ekonomik olsa bile özellikle tek başınıza ya da 2 kişi kalıyorsanız ekstrem elektrik ve doğalgaz faturası ödemek durumunda kalıyorsunuz ve bu durum kış aylarında merkezdeki evden bile size daha pahalıya gelebiliyor.

Sosyal hayat yönünden biraz izole kalıyorsunuz ki zaten Torino çok hareketli bir sosyal hayata sahip olmasa da bu durum sizi uzun sürecte eğer sosyal bir insansanız depresif bir hale getirebiliyor. Bu nedenle ev secerken kişilik özelliklerinizi de dahil etmek gerekiyor. Ben ilk başta okula yakınlığı ve çevremdeki benim gibi yeni başlayan uluslararası öğrencilerin aksine yalaşık 2 hafta gibi (genelde en az 1 aydır) sürede evi bulabildiğim için böyle bir seçim yapmıştım. Bu nedenle bir çok yeni başlayan öğrencinin  aksine  okula rahatlıkla gidip derslerimi takipte hiçbir sorun yaşamadığımı söyleyebilirim.

Ekonomik açıdan iki bölgede de salt kira değil ama aylık gider açısından benzer olduğunu söyleyebilirim. Evin tam merkezde olması ekonomik açıdan (özellikle tek kişilik evlerde) size fazlaca yük getirebilir ayrıca okuldan da ulaşım nedeniyle uzaklaştırabilir . Bu nedenle üniversite öğrencisi olarak tam merkezde değil de merkeze yakın, öğrencilerin de çoğunlukla yaşadığı bir yer seçerseniz ( Politeknik yakınları, crocetta  bölgeleri vs gibi)  hem merkez ve sosyal hayattan uzaklaşmamış oluyorsunuz hem de okula varış surenizi tek yönlü 40 dakikaya kadar indirebiliyorsunuz (tram ve otobüs duraklarının yakınlığını dahil ederek)

Torino’da Üniversite Eğitimi Almayı Düşünenlere Tavsiyelerin Nelerdir?

Son olarak; Torino tıp fakültesi seçmek isteyenlere eğitim açısından kaliteli bir secim olacağını ama kampusun konumu, şehir yönünden ek olarak kendi bireysellik, sosyal yaşam açısından da özelliklerini göz önünde bulundurup seçim yapmalarını tavsiye ederim.

Torino Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi

Tuğba’ya soru cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz röportajımız için teşekkür ederiz.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar. Ben şu an Türkiye’de Tıp okuyorum 2. Sınıf öğrencisiyim. IMAT sınavına girip kazanırsam burada gördüğüm dersleri saydırma mümkün mü bunun şartları nelerdir? Çok araştırma rağmen bilgi alamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir