İtalya'daki Üniversiteler

Venedik IUAV Üniversitesi

Venedik IUAV Üniversitesi Tarihi

Venedik IUAV Üniversitesi 1926 yılında İtalya’nın ilk Mimarlık Okullarından biri olarak kurulmuştur. Bugüne kadar benzersiz statüsünü hala koruyan üniversite yaşam alanlarının tasarımında, günlük kullanım ve estetik anlayışı birleştiren ve bunun eğitimi ve uygulamasına odaklanan tasarım temalı bir üniversitedir. Mimarlık alanında İtalya’nın ve dünyanın ünlü mimarlarını yetiştirmiş köklü bir kurumdur.

Mimarlık, tasarım, moda, görsel sanatlar, kentsel ve bölgesel planlama ve tiyatro alanlarını kapsayan 4 lisans ve 6 yüksek lisans düzeyinde program seçeneği bulunmaktadır. Buna ek olarak IUAV, uzmanlık seviyesinde kurslar ve doktora seviyesinde programlar sunmaktadır. IUAV’a özgü öğrenme tekniği, yüksek profilli profesyonellerin ve öğretmenlerin doğrudan gözetimi altında hem öğrenme fırsatları hem de iş deneyimi sunmayı amaçlayan atölye çalışmalarıdır. Yaklaşık 4.200 öğrenciye sahip IUAV Üniversitesi’nde hem lisans hem de lisansüstü programlarına girişte rekabet oldukça yüksektir. Bu da yüksek öğretim standartlarını korumakta ve üniversitenin eğitim kalitesinin yüksek seviyede tutulmasında önemli bir unsurdur.

IUAV Üniversitesi Nerede?

IUAV Üniversitesi isminden de anlaşılacağı üzere İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Venedik’te bulunur. Kanallarıyla ünlü Venedik şehri Veneto bölgesinde yer alır. Aynı zamanda bölgenin başkentidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği şehir, uluslararası insan ve öğrenci sirkülasyonu yüksek bir şehir özelliği taşır. Bu durum eğitimde de uluslararası bir kalitenin yakalanması için önemli bir özelliktir.

Venedik IUAV Üniversitesi Mezunu Ünlüler

 • Japon kültürü ve Venedik esintilerini sentezleyen ünlü İtalyan mimar Carlo Scarpa,
 • San Francisco Modern Sanatlar Müzesi başta olmak üzere birçok ünlü esere imza atan İsviçreli mimar Mario Botta,
 • Milano’da yer alan ve sürdürülebilir çevre mimarisinin önemli eserlerinden biri sayılan “Vertical Forest” projesinin mimarı Stefano Boeri,
 • 2016 yılında prestijli mimarlık ödülü Pritzker’i kazanan ünlü mimar Alejandro Aravena

gibi birçok ünlü isim bulunur.

Venedik IUAV Üniversitesi Dünya Sıralaması

Sadece mimarlık ve tasarım üzerine eğitim veren üniversite QS 2020 verilerine göre bu alanda dünyanın en iyi 100 mimarlık fakültesinden birine sahiptir.

Detaylı bilgi için “İtalya Üniversiteleri Dünya Sıralaması” yazımıza göz atabilirsiniz.

Venedik’te Öğrenci Yaşamı

Dünyanın en turistik şehirlerinden biri olan Venedik’i yıllık yaklaşık 20 milyon turist ziyaret etmektedir. Bu canlılık öğrenci yaşamına da yansımaktadır ve öğrenciler için birçok sosyal aktivite imkanı bulunur. Ayrıca Venedik’te yer alan diğer üniversiteler ve sanat okulları da yüksek uluslararası öğrenci oranına sahiptir. Bu sayede canlı bir sosyal hayat Türk öğrencileri beklemektedir. 

Venedik’te Üniversite Okumak

İtalya’nın en zengin bölgelerinden biri olan Veneto’nun başkenti Venedik’te üniversite okumak isteyen öğrenciler için İngilizce eğitim seçeneği sunan birçok okul bulunmaktadır. İlklere de ev sahipliği yapan Venedik’te İtalya’nın ilk, Avrupa’nın ise 2. işletme okulu Venedik Ca’Foscari Üniversitesi ve İtalya’nın ilk mimarlık okulu olan Venedik IUAV Üniversitesi yer almaktadır. Her ikisi de alanlarında dünyanın en iyi 100-150 üniversitesi içerisinde yer almaktadırlar. 

Büyülü şehir Venedik’te eğitimle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Venedik IUAV Üniversitesi Bölümleri

 • Mimarlık
 • Moda Dizayn ve Multimedya Sanatları
 • Endüstriyel Dizayn ve Multimedya
 • Kentsel Tasarım ve Planlama
 • Moda ve Görsel Sanatlar
 • Ürün Tasarımı ve Görsel İletişim
 • Tiyatro ve Performans Sanatları

venedik-iuav-universitesi

Venedik IUAV Üniversitesi Mimarlık

Mimarlık eğitimi denilince akla ilk gelen üniversitelerden biri de Venedik IUAV Üniversitesi’dir. Kabul için rekabetin oldukça yüksek olduğu üniversitede eğitim için EGE ABROAD-İtalya’da Okumak ekibi olarak öğrencilerimizin akademik yeterliliklerini iyi analiz ederek güçlü bir başvuru dosyası oluşturuyoruz. Tüm süreçte öğrencilerimizin yanında olarak eğitime başladıkları zaman diliminden sonra da İtalya’da bulunan ekibimizle yaşadıkları sorunlara anında çözüm üretme mekanizmamız bulunuyor. Siz de Venedik IUAV Üniversitesi’ne kabulünü aldığımız öğrencilerimiz arasında yerinizi almak için ekibimizle iletişime geçin!

Venedik IUAV Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Üniversite bünyesinde uluslararası öğrenciler için yurt imkanları bulunmaktadır. Kontenjanlara bağlı bu imkanlardan yararlanamayan öğrencilerimiz için İtalya’da bulunan ekibimizle kiralık oda, kiralık daire gibi yerel çözümler üretmekteyiz. 

Siz de Venedik’te konaklama noktasında İtalya’da bulunan ekibimizden destek alabilirsiniz.

Venedik IUAV Üniversitesi Burs İmkanları

Università Iuav di Venezia uluslararası öğrenciler için çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Öğrencilerin yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs alma imkanı bulunmaktadır. Siz de burs başvuruları noktasında ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Venedik IUAV Üniversitesi Eğitim Ücretleri Fiyatları

Üniversite yıllık eğitim ücretleri 500-2.700 Euro arasında değişmektedir. 

Venedik IUAV Üniversitesi Lisans Eğitimi

Üniversite bünyesinde lisans eğitimi İtalyanca olarak verilmektedir. İtalya’nın mimarlık, dizayn ve multimedya alanında lisans programları mevcuttur. Girişte B2 seviyesinde İtalyanca dil bilgisi şartı bulunmaktadır.

Venedik IUAV Üniversitesi Yüksek Lisans

İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi okullardan biri de Università Iuav di Venezia’dır. Okul bünyesinde yüksek lisans eğitimi için gerekli şartlar B2 seviyesinde dil belgesi, güçlü bir portfolyo ve ilgili alandan lisans diplomasına sahip olmaktır. 

Siz de IUAV Üniversitesi’nde eğitim almaya hak kazanan öğrencilerimizden biri olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Venedik IUAV Erasmus

İtalya’da kısa süreli eğitim ve yaşam tecrübesi için harika bir fırsat olan Erasmus eğitimi için Venedik’i ve IUAV Üniversitesi’ni özellikle mimarlık eğitimi için gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. 🙂


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir