İtalya'da Okuyanlar

Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset

Milano Üniversitesi Öğrencisi Muhammet

Öğrencimiz Muhammet’e Milano’daki hayatını ve Milano Üniversitesi’ni sorduk..

milano-ogrencisi-emin

Hangi Okul ve Bölümde Okuyorsun?

Milano Üniversitesi , Universita degli studi di Milano Economics and Political Science

Niçin İtalya’yı Tercih Ettin? Bu kararı almanda  ne etkili oldu?

Benim İtalya’yı tercih etmemin sebebi daha çok iklimsel, kültürel, tarihi ve insani referanslara dayanıyor. Okula başlamadan önce 9 aylık bir projeye katıldım, daha öncesinde de farklı şekillerde İtalya’da gezme şansım oldu. İtalya köy köy, sokak sokak gezme fırsatı bulsam bıkmadan tekrarlayacağım bir güzelliğe sahip.
Her köşesinde ve her seferinde beni şaşırtmaya devam ediyor. Dürüst olmak gerekirse bu tercihimin sebebi ne ekonomik ne de eğitim tek kelimeyle güzellik.

 

Bölümünden Memnun Musun? 

Ortalama bir üniversitede okuduğumu düşünüyorum. Çok kaliteli hocalarımın olduğunu söyleyemesem de müfredat ve içerik konusunda günümüz dünyası ile dengeli olması benim beklentilerimi karşılıyor. Hatta “çift diploma” (double degree) ve değişim programları ile çok güzel imkanlar da sunuyor.

Milano’da Üniversite Eğitimi’ni bize anlatır mısın? 
(Ekonomi ve yaşam şartları..)

Milano İtalya’nın en pahalı şehirlerinden. İtalya’nın estetik ve yaşanılabilirlik açısından şimdiye kadar gezdiğim şehirler arasında en kötüsü. Ancak hayat burada, para burada. İtalya’da, Sosyal bölümler içerisinden daha başarılı bir okul istediğim için Milano ilk tercihim oldu. Ne varki; okulun sağlamış olduğu imkanlar olmasa bu şehri tercih edemezdim.

 

İtalya’da Eğitim Almayı Düşünenlere Tavsiyeleriniz Nelerdir?

 

Tabi ki herkesin okumak istediği bölüme göre değişecek bir tavsiye olurdu. Zannediyorum; mühendislik, sanat ve tasarım fakülteleri konusunda başarılı bir ülke, ancak diğer alanlar açısından dünya standartlarının ortalamasında bir eğitimi var.

İtalya yaşamak için doğası, iklimi ve insanları ile çok ılıman bir ülke. Pozitif bir coğrafya. Eğer siz de sermaye olarak en önemli şeyin gençlik yıllarınız olduğunu düşünüyorsanız, İtalya bu yatırımı hak eden ülkelerden biridir diye düşünüyorum.

Selamlar. Sevgiler.Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset öğrencisi Muhammet.

 

Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Öğrencisi

Muhammet’e soru cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz bu röportajımız için çok teşekkür ediyoruz.


 

İtalya’da Eğitim ile alakalı güncel gelişmeler ve bu tarz paylaşımlarımızın yer aldığı “italyadaokumak” sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir