Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale Nedir?
Codice Fiscale ; İtalya’da tüm işlemlerinizde kullanacağınız bir nevi İtalyan vergi kimlik numarasıdır. Kelime anlamı olarak da vergi kodu anlamına gelmektedir. İtalya’da bazı ürünleri satın alırken, herhangi bir şey kiralamak istediğinizde ve bazı resmi işlemlerinizde bu kodu kullanmanız gerekecektir. 

codice-fiscale-nedir

Codice Fiscale Ne İşe Yarar?

İtalya’da tüm işlemlerinizde (hastane, vergi, satın alma vb.) gerekli olacak bir belgedir. Bir yabancı olarak İtalya’da bir şey aldığınızda veya kiraladığınızda codice fiscale mutlaka istenir.

İtalya’da üniversite eğitim alacaksanız bu kod yine birçok işleminizde sizden istenecektir.

Codice Fiscale, 17 karakterden oluşan bir koddur. İlk altı harf ad ve soyadını belirtir, sonraki iki rakam doğum yılınızı belirtir. Doğduğunuz ay harf olarak belirtilmiştir ve cinsiyetinize göre de bazı rakamlar eklenmektedir. Bunların dışında ülke kodu da codice fiscale içerisinde yer alır. Türkiye’nin ülke kodu 243’tür.

Codice Fiscale Nereden Alınır?

Codice fiscale belgesi İtalyan makamlarının bu belgeyi vermeye yetkilendirdiği kurumlar aracılığıyla alınabilir.

Codice Fiscale Ücretli Midir?

Codice Fiscale başvurusu ve alınması tamamen ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden bu kodu alabilirsiniz.

Bu belge ile İtalya’da yapacağınız tüm konularda size gerekecektir.

İtalya Vergi Numarası (Codice Fiscale) Almak İçin Gerekli Belgeler

İtalya vergi numarası (Codice Fiscale) almak için size gereken en önemli belge pasaporttur.italyan-kimlik-numarası

 

İtalya’da Eğitim ve Bürokrasi

İtalya’da resmi işlemlerin zorluğu, İtalyan bürokrasisinin Türkiye’deki eski zamanlarda olduğu gibi zorlu bir süreç olması bizleri hem bu siteyi hazırlarken İtalya’da Eğitim almayı düşünen öğrenci arkadaşlarımıza en uygun danışmanlık hizmetini sunma, hem de italya’ya dair soru işaretlerine bir cevap olma niteliği taşıdı.

Siz de Codice Fiscale belgesinin alınması ve İtalya’da eğitimi ilgilendiren tüm konularda destek almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

Codice Fiscale ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here