Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale Nedir?
Codice Fiscale ; İtalya’da tüm işlemlerinizde kullanacağınız bir nevi İtalya kimlik kartıdır.

codice-fiscale-nedir

Codice Fiscale Ne İşe Yarar?

İtalya’da tüm işlemlerinizde (hastane, vergi, satın alma vb.) gerekli olacak bir belgedir. Bir yabancı olarak İtalya’da bir şey aldığınızda veya kiraladığınızda codice fiscale mutlaka istenir.

İtalya’da üniversite eğitim alacaksanız belgeyi gitmeden edinmeniz İtalya’da size zaman kazandıracaktır.

Codice Fiscale, 17 karakterden oluşan bir koddur. İlk altı harf ad ve soyadını belirtir, sonraki iki rakam doğum yılınızı belirtir. Doğduğunuz ay harf olarak belirtilmiştir ve cinsiyetinize göre de bazı rakamlar eklenmektedir. Bunların dışında ülke kodu da codice fiscale içerisinde yer alır. Türkiye’nin ülke kodu 243’tür.

Codice Fiscale Ücretli Midir?

Codice Fiscale başvurusu ve alınması tamamen ücretsizdir.

Bu belge ile İtalya’da yapacağınız tüm konularda size gerekecektir.

Codice Fiscale Nereden Alınır?

Codice Fiscale Türkiye ’de İtalyan konsolosluklarından, İtalya’da ise “Agenzia Delle Entrate” den alınır. Agenzia delle entrate her şehirde birkaç noktada bulunur.

Codice Fiscale Nasıl Alınır?

Türkiye’den Codice Fiscale almak için konsolosluklara başvurabilirsiniz.
İtalya’da eğitim alacaksanız veya İtalya’da resmi işlemlerde bulunacaksanız konsolosluk işlemleri süresince veya önceden giderek alabilirsiniz.

Türkiye’de İtalyan konsolosluklarından herhangi bir belge doldurmadan konsolosluk görevlileri aracılığıyla alabilirsiniz.

İtalya’da ise “Agenzia Delle Entrate” lere gidip size verilen formu doldurarak Codice Fiscale sahibi olabilirsiniz. İtalya vergi numarası alma için gereken işlemler bunlardır.

İtalya Vergi Numarası (Codice Fiscale) Almak İçin Gerekli Belgeler

İtalya vergi numarası (Codice Fiscale) almak için size gereken belgeler kimlik veya pasaporttur.italyan-kimlik-numarası

 

İtalya’da Eğitim ve Bürokrasi

İtalya’da resmi işlemlerin zorluğu, İtalyan bürokrasisinin Türkiye’deki eski zamanlarda olduğu gibi zorlu bir süreç olması, bizleri hem bu siteyi hazırlarken İtalya’da Eğitim almayı düşünen öğrenci arkadaşlarımıza en uygun danışmanlık hizmetini sunma, hem de italya’ya dair soru işaretlerine bir cevap olma niteliği taşıdı.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır. 

Codice Fiscale ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here