İtalya'da Yaşam

Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale Nedir?

Codice Fiscale (The Fiscal Code) Türkçede “vergi kodu” anlamına gelmektedir. Bu kod bir tür sosyal güvenlik numarası işlevi görmektedir. Adınız, soyadınız, doğum tarihi ve doğum yerinize göre değişiklik gösteren bir koddur. Toplam 16 haneli olan bu kod herkesin bilgilerine gore düzenlenmektedir. Kısaca, İtalya’da yapacağınız hemen hemen her işte (özellikle kurumsal ve devlet işlerinde) bu koda ihtiyacınız olacaktır.

codice-fiscale-nedir

Codice Fiscale Ne İşe Yarar?

İtalya’da bazı ürünleri satın almak, kiralamak istediğinizde ve çoğu resmi işlemlerinizde bu kodu kullanmanız gerekecektir. 

İtalya’da üniversite eğitim alacaksanız bu kod birçok işleminizde sizden istenecektir.

Codice Fiscale, 16 karakterden oluşan bir koddur. İlk altı harf ad ve soyadını belirtir, sonraki iki rakam doğum yılınızı belirtir. Doğduğunuz ay harf olarak belirtilmiştir ve cinsiyetinize göre de bazı rakamlar eklenmektedir. Bunların dışında ülke kodu da codice fiscale içerisinde yer alır.Örneğin Türkiye’nin ülke kodu 243’tür.

Codice Fiscale Nereden Alınır?

İtalyan makamlarının Codice fiscale belgesini vermekle yetkilendirdiği kurumlar aracılığıyla alınabilir. Bunlardan bazıları; Türkiye’deki İtalyan Konsolosluğu veya Elçiliği, Agenzia Delle Entrate’.

Codice Fiscal numaranızı almak için uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Detaylı bilgi için ekibimize ulaşınız.

Codice Fiscale Ücretli Midir?

Codice Fiscale başvurusu ve alınması tamamen ücretsizdir. Yani herhangi bir ücret ödemeden bu kodu alabilirsiniz.

Sonuç olarak, bu belge İtalya’da yapacağınız tüm konularda size gerekecektir.

İtalya Vergi Numarası (Codice Fiscale) Almak İçin Gerekli Belgeler

İtalya vergi numarası (Codice Fiscale) almak için size gereken en önemli belge pasaporttur.italyan-kimlik-numarası

İtalya’da Eğitim ve Bürokrasi

İtalya’da resmi işlemlerin zorluğu, İtalyan bürokrasisinin Türkiye’deki eski zamanlarda olduğu gibi zorlu bir süreç olması bizleri hem bu siteyi hazırlarken İtalya’da Eğitim almayı düşünen öğrenci arkadaşlarımıza en uygun danışmanlık hizmetini sunma, hem de İtalya’ya dair soru işaretlerine bir cevap olma niteliği taşıdı.

Siz de Codice Fiscale belgesinin alınması ve İtalya’da eğitimi ilgilendiren tüm konularda destek almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.


  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir