Maturità Diploması Nedir?

İtalyan devletinin lise eğitiminden sonra öğrencileri belli sınavlardan geçirerek verdiği lise diplomasıdır. Maturità diploması na sahip olabilmek için İtalyanca verilen derslerden 10 üzerinden en az 6 (Geçer Not) alınması gerekmektedir. Bu notların yanında öğrencilere davranış notu da verilmektedir. Tüm aşamalar sonucunda öğrencilere Maturità final notu verilir.

Türkiye’de Hangi Okullar Maturità Diploması Verir?

Türkiye’de iki İtalyan lisesi Galileo Galilei ve I.M.I İtalyan Lisesi Maturità öğrencilerine Maturità diploması vermektedir. Bu okullarda Türk ve İtalyan müfredatları birlikte verilmektedir. İtalyan lisesi mezunu öğrenciler İtalya’da diploma denkliğine sahiptirler.

Öğrencilere 10. sınıftan itibaren her yılın sonunda ders ve davranış notları verilmektedir. Bu krediler öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerine, spor ve diğer aktivitelere katılımı ve İngilizce dil sertifikaları değerlendirilerek verilmektedir. Bunun yanında öğrencinin okula devamlılığa da önemlidir. Bu krediler 10, 11 ve 12. sınıfların sonunda ve en fazla 40 puan olacak şekilde verilir. 

matiruta-diplomasi-nedir

Maturità Diploması Almanın İtalya’da Eğitim İçin Avantajı Var Mıdır?

Maturità diploması almanın İtalyan üniversitelerine girişte prosedür ve bürokratik süreçler dışında herhangi bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Ancak diplomaya sahip olan öğrencilerin denklik almalarına gerek yoktur. Ayrıca İtalya’da İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için yeterli dil seviyesine gelmelerini sağlamakta ve öğrenciler İtalya’da lise mezunu bir öğrenciyle aynı statüde olmaktadırlar. Öğrencilerin İtalya’da sınavla öğrenci kabul eden Tıp, Mimarlık, Mühendislik gibi bölümler için yine sınava girmeleri gerekmektedir. 

Maturità Sınavı Nasıl Yapılır?

Sınav Haziran ayının sonunda ve bir komisyon tarafından yapılır. Komisyonda 3 sınıf öğretmeni, 3 gözlemci ve 1 komisyon başkanı bulunur. Gözlemciler İtalyanca öğretmenleri, komisyon başkanı da İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği bir yetkilidir. 

İçeriğinde iki tane yazılı sınav bulunmaktadır. İlki İtalyanca sınavı, ikincisi ise bir Matematik veya Fizik sınavıdır. Her iki sınavda da 0-20 arası değerlendirme notu verilir. Bu puanlara 24-40 puan arasında değişen davranış notu eklenir. Tüm bu değerlendirmeler sonucu öğrencinin Maturità final notu belirlenir ve diploma üzerinde bu puan yazar.


İtalya’da Okumak, bir EGE ABROAD Eğitim Danışmanlık kuruluşudur ve İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip profesyonel bir ekip tarafından kurulmuştur. Amacımız İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler ve konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteyen aileler ve bireyler için bilgi kirliliğini gidermek ve en işe yarar bilgiyi sunmaktır.

Maturità Diploması ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı ve katkılarınızı yorum bölümünden bizlere iletebilir, +90 216 599 1343 ve +90 555 888 1343 nolu telefonları arayabilir, info@italyadaokumak.com adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here