İtalya'da Okumak

Maturità Diploması Nedir?

Maturità Diploması Nedir?

İtalyan devletinin lise eğitiminden sonra öğrencileri belli sınavlardan geçirerek verdiği lise diplomasıdır. Maturità diploması na sahip olabilmek için İtalyanca verilen derslerden 10 üzerinden en az 6 (Geçer Not) alınması gerekmektedir. Bu notların yanında öğrencilere davranış notu da verilmektedir. Tüm aşamalar sonucunda öğrencilere Maturità final notu verilir.

Türkiye’de Hangi Okullar Maturità Diploması Verir?

Türkiye’de iki İtalyan lisesi Galileo Galilei ve I.M.I İtalyan Lisesi Maturità öğrencilerine Maturità diploması vermektedir. Bu okullarda Türk ve İtalyan müfredatları birlikte verilmektedir. İtalyan lisesi mezunu öğrenciler İtalya’da diploma denkliğine sahiptirler.

Öğrencilere 10. sınıftan itibaren her yılın sonunda ders ve davranış notları verilmektedir. Bu krediler öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerine, spor ve diğer aktivitelere katılımı ve İngilizce dil sertifikaları değerlendirilerek verilmektedir. Bunun yanında öğrencinin okula devamlılığa da önemlidir. Bu krediler 10, 11 ve 12. sınıfların sonunda ve en fazla 40 puan olacak şekilde verilir. 

Türkiye’deki İtalyan Liseleri

Türkiye’de iki tane İtalyan lisesi mevcuttur. İki lise de İstanbul’da yer alır ve mezunları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı lise diploması yanında İtalyan lise diploması olan Maturità Diploması da alabilirler.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi

İstanbul’da faaliyet gösteren Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi çağdaş eğitimiyle ve uzman kadrosuyla Türk ve yabancı öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir. 19. yüzyıldan günümüze kadar kaliteli eğitim çizgisinden ödün vermeden, bilinçli ve kendini ifade eden gençler yetiştirilmesine kaykı sağlamıştır.

Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İstanbul’un Beyoğlu gibi merkezi bir yerinde modern binasında hizmet vermektedir. Okuldan mezun olduğunuzda iki diplomaya sahip olma imkanı sunulmaktadır. Öğrencilerin Türkiye’de geçerli MEB onaylı lise diplomanızın yanı sıra İtalya’da geçerli İtalyan diploması da alma hakkı bulunur. Bu sayede İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için gerekli akademik ve dil alt yapısı sağlanmış olur.

Beyoğlu Özel İtalyan Lisesi (I.M.I)

1861 yılında İtalyan diplomatların girişimiyle İstanbul’daki İtalyan aileler için, akşamları faaliyet gösterecek bir İtalyan okulun açılmasıyla İtalyan lisesi macerası başlamış oldu. Öğrenciler İtalyanca, Aritmetik, Geometri gibi dersleri Santa Maria Draperis Kilisesi’nde almaya devam ettiler. Aynı yıl hayır amaçlı kurulan “Società Operaia” adli işçi derneğinin, açılan okulun yetersizliğini göz önünde bulundurarak, İtalyan Hükümeti nezdinde çeşitli girişimlerde bulundu ve 1888 yılında Polonya Sokaği’nda “Kraliyet İlk ve Ortaokulu” hizmete açıldı.

Kraliyet İlk ve Ortaokuluna, 1885 yılında Beyoğlu Hayriye Caddesi’nde eğitime başlayan “İtalyan Ticaret Okulu” bağlandı ve 1900 yılında bu üç yıllık ticaret okuluna, dört yıllık lise bölümü eklendi. Buradan mezun olanlar İtalya Krallığı’nın ticaret yüksek okulları ile Napoli Doğu Bilimleri Enstitüsü’ne giriyorlardı. 1910-1911 döneminde Kraliyet ilk ve ortaokuluna, Latince dersinin okutuldugu dört yıllık lise bölümü ilave edildi ve okula Türk öğrencilerin kaydı da bu yıllarda başlandı.

matiruta-diplomasi-nedir

Maturità Diploması Almanın İtalya’da Eğitim İçin Avantajı Var Mıdır?

Maturità diploması almanın İtalyan üniversitelerine girişte prosedür ve bürokratik süreçlerle ilgili ayrıcalığı bulunmaktadır. Diplomaya sahip olan öğrencilerin denklik almalarına gerek yoktur. Ayrıca İtalya’da İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için yeterli dil seviyesine gelmelerini sağlamakta ve öğrenciler İtalya’da lise mezunu bir öğrenciyle aynı statüde olmaktadırlar. Öğrencilerin İtalya’da sınavla öğrenci kabul eden Tıp, Mimarlık, Mühendislik gibi bölümler için yine sınava girmeleri gerekmektedir. 

Maturità Sınavı Nasıl Yapılır?

Sınav Haziran ayının sonunda ve bir komisyon tarafından yapılır. Komisyonda 3 sınıf öğretmeni, 3 gözlemci ve 1 komisyon başkanı bulunur. Gözlemciler İtalyanca öğretmenleri, komisyon başkanı da İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı’nın görevlendirdiği bir yetkilidir. 

İçeriğinde iki tane yazılı sınav bulunmaktadır. İlki İtalyanca sınavı, ikincisi ise bir Matematik veya Fizik sınavıdır. Her iki sınavda da 0-20 arası değerlendirme notu verilir. Bu puanlara 24-40 puan arasında değişen davranış notu eklenir. Tüm bu değerlendirmeler sonucu öğrencinin Maturità final notu belirlenir ve diploma üzerinde bu puan yazar.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir