İtalya'da Okuyanlar

Politecnico Di Torino Öğrencisi

Politecnico Di Torino Öğrencisi Sevenay

Sevenay’a Torino’daki hayatını ve Politecnico Di Torino’yu sorduk…

polito_öğrencisi_sevenay

Hangi Okul ve Bölümde Okuyorsun?

Politecnico di Torino Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenciyim.

Niçin İtalya’yı Tercih Ettin? Bu kararı almanda ne etkili oldu?

Türkiye’de 3 senelik üniversite geçmişim var. Üniversite 2.sınıf yazında arkadaşımla beraber Floransa’ya İtalyanca dil okuluna gitmiştik ve o sırada tanıştığım tüm arkadaşlarımın amacı İtalya’daki iyi üniversitelere girebilmek için İtalyanca öğrenmekti.
Türkiye’deki 3 senelik üniversiteyi bırakmak çok zor bir karardı.
Politecnico di Torino‘yu zaten biliyordum fakat çok iyi ve zor bir okul olduğu için gözümü karartamamıştım. Daha sonra okulu iyice araştırdım ve bu okulda okumanın en çok istediğim şey olduğunu fark ettim. Bu sebeple İtalya benim için vazgeçilmez bir seçim oldu.

 

Politecnico Di Torino Üniversitesi Makine Mühendisliği
Bölümünden Memnun Musun? 

 

Okuldan çok memnunum, bölümden de öyle.
Öğrenciler için önünüze serilen bir sürü imkan var, dersler ve akademik kadro çok destekleyici. Okulun en büyük avantajı hiçbir şekilde ezberleyerek bir başarı elde edememeniz. En küçük bilgiye kadar bilmelisiniz ki sınavlarda başarılı olabilesiniz. Bu da sene bitince bile her şeyi hala ilk günkü gibi biliyor ve hatırlıyor olmanız.

Torino’da Üniversite Eğitimi’ni bize anlatır mısın? 
(Ekonomi ve yaşam şartları)

 

Daha önce belirttiğim gibi ben Torino’da yaşıyorum. Torino sanayi şehri olduğundan genellikle formal insanlar göreceksiniz. Çok turistik olmayışı da sakinliği açısından güzel. Milano, Roma veya diğer turistik şehirler kadar çok eğlence anlayışı bulunmuyor fakat sakinlik isteyenler için en iyisi. Öğrenci hayatı dediğim gibi eğlence isteyenler için orta seviyede fakat genel şehrin ve Torinoluların öğrenci dostu olması size ev bulma kiralama konusunda, en basitinden gittiğiniz markette kafede bile indirim olarak geri yansıyacaktır. Ekonomik yaşam ise diğer şehirlere göre biraz pahalı sebebinin en kuzeyde kalmasına yoruyorum ben. Marketler İtalya’da çoğu şehrin daha üstünde fakat pazarlar çok daha ucuz.

 

İtalya’da Eğitim Almayı Düşünenlere Tavsiyeleriniz Nelerdir?

 

İtalya’da eğitim açısından en önemli şeyin, üniversite olduğunu düşünüyorum.
Eğer gitmek istediğiniz üniversite Avrupa ülkelerindeki çoğu üniversiteden iyiyse İtalya’daki yaşamın diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha kolay olması büyük bir avantaj olacaktır fakat iyi karar vermek gerek çünkü Avrupa’da okumak size en çok eğitim alanında fırsatlar sunar. Yaşam olarak maalesef filmlerdeki gibi mutlak mükemmellik bulamayabilirsiniz bu da hayal kırıklığına sebep olabilir. Bu sebeple hedefe giden yolda biraz fedakar olmanız gerek 🙂

 

Politecnico Di Torino Öğrencisi

Sevenay’a soru cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz bu röportajımız için çok teşekkür ediyoruz.


 

İtalya’da Eğitim ile alakalı güncel gelişmeler ve bu tarz paylaşımlarımızın yer aldığı “italyadaokumak” sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir